• Türkçe
  • English

Uluslararası Finans Bölümü Hakkında


Doç. Dr. Sema Dube
Bölüm Başkanı

sdube@yeditepe.edu.tr 

Uluslararası Finans'ta olmanın heyecan verici olduğu bir dönemde bulunmaktayız.  Finans, her iş faaliyetinin merkezinde yer alır. Aynı zamanda, dünya çapında pazarları birbirine bağlayan, iş dünyasını değiştiren ve onunla birlikte finansı da değiştiren yaygın teknolojik gelişimin arkasındaki itici güçtür.  Yeni iş modelleri, bunları desteklemek için yeni finansal ürünler ve hizmetler, bunları sunmanın yeni yolları ve bunların hepsini anlamak için geliştirilen yeni finansal modeller ile karşı karşıyayız.  Teknoloji ve finans özgün yollarla gelişmeye devam etse de, temel ilkeler aynı kalır. Yeni gelişmelerin kucağında temel ilkeleri unutmak kolaydır, ama bu durum sonuçta bizi krizlere götürür.  Bu tür örnekler arasında, şirketlerin artık nakit akışlarına veya kârlılığa ihtiyaç duymadığını düşündüğümüz 2000'lerdeki dot-com balonunu; konut fiyatlarının her zaman artacağını düşündüğümüz 2008 küresel krizini; ve son jeopolitik gerilimler, pandemik, ve diğer dış faktörlerin ekonomiyi ciddi şekilde etkilemesi sonucu önerilen geçici çözümler arasında negatif veya sıfır faiz oranı politikalarının ve hatta potansiyel olarak sınırsız parayı destekleyen modern para teorisinin varlığını sayabiliriz.

 

Peki finans nedir?  Basit görüş, finansın para kazanmakla ilgili olduğudur. Ve kişiler genelde daha fazla para ister.  Daha derin bir görüş finansın yalnızca para kazanmak değil, değer yaratarak para kazanmakla ilgili olduğunu gösterecektir. Para sınırsız olsaydı, hepimiz daha zengin ve aynı zamanda daha fakir olurduk çünkü kimsenin para kazanmak için yararlı bir şey yaratması gerekmezdi. Bir ürün veya hizmet üretip satarak para kazanabiliriz. Bunun için bir şirket kurabiliriz. Tabii ki şirketi işletmek için sınırlı ve maliyetli olan paraya ihtiyacımız var.  Şirketin ne kadar paraya ihtiyacı olduğu, nereden elde edileceği ve ürünümüzü tanıtmak için pazarlama, onu geliştirmek için araştırma ve daha verimli üretmek için yeni üretim tesisleri gibi farklı faaliyetlere paranın nasıl tahsis edileceği, tüm bu kararlar finansın “Kurumsal Finans” dalı altındadır.  Öte yandan, zaten paranız varsa, şirketlere yatırım yapabilir ve daha sonra yatırımınızdan geri dönüş elde edebilirsiniz.  Hangi şirketlere veya varlıklara yatırım yapacağınız, borç verme ya da sahiplenme kararları finansın “Yatırımlar” dalı altındadır. Finansın iki ayağı, kurumsal finans ve yatırımlar, finansal piyasalarda karşı karşıya gelir.  Kaynak sağlayan ve kaynak talep edenlerin rekabetçi bir ortamda buluştuğu finansal piyasalar, kaynakların optimal dağılımını sağlarken hem şirketler için kaynak bulmanın maliyetini azaltır hem de yatırımcılar için riski azaltır.  Koşullar değiştikçe ve yeni bilgiler piyasalara geldikçe, optimal dağılımın denge noktası da değişir. Yatırımcılar küresel piyasalarda 7/24 bu tür haber ve piyasa hareketlerine yanıt olarak alım satım yaparken, her gün milyarlarca dolar el değişir.

Bu nedenle, teknolojinin yeni endüstriler, yeni iş modelleri ve yenilikçi finansal ürünler yaratarak riski azaltmamıza, getirilerimizi artırmamıza ve küresel pazarlara erişebilmemize yardımcı olduğu bir zamanda finansın bir parçası olmak heyecan verici.  Bugün yatırım yapma, fon elde etme veya kaynak sağlama rekabeti küresel ölçekte.  Daha düşük oranlarda dolar üzerinden borç alabiliriz, ancak yakın zamanda şirketlerin tecrübe ettiği gibi, kazancımız TL ise döviz kuru dalgalanmalarından başımız belaya girebilir. ABD ve Çin arasındaki bir ticaret anlaşmazlığı hem pazarlarımızı bozabilir, hem de şirketlerimiz için yeni fırsatlar sağlayabilir. Günümüzün dünyasında, küresel piyasalardaki aktörlerin finansal motivasyonlarını kavramadan, ister yerel ister küresel olsun, teknolojik, ekonomik ve jeopolitik eğilimleri ve gelişmeleri tam olarak anlamak imkansızdır.

Türk finans yöneticileri hızlı değişiklikler altında karar verme konusunda tecrübelidirler ve birçok uluslararası şirket, yakın geçmişte hızlı değişen koşullar ve krizlerle karşı karşıya kaldıklarında bu uzmanlıktan yararlanmışlardır.  Programımız sizlerin her sektörde etkin kurumsal yönetim yapabilmeniz, ve bankacılık, sigorta, denetim, yatırımlar ve kamu hizmeti gibi alanlarda, çeşitli yerel ve küresel finans kurumlarının ihtiyaçlarını karşılayacak donanımda olmanız için tasarlanmıştır.

Finans bilim dalına birçok değişik yönden bakabiliriz, ama sonuçta finans insanlar, toplumumuz ve içinde yaşadığımız dünya hakkında ne yaptığımızla ilgilidir.  Uluslararası Finans bölümünde öğrendiklerinizi ve deneyimlerinizi küresel değişimin aktif bir parçası olarak kullanacağınızı, bunu yaparken de sadece daha fazla kaynak üretmekle kalmayıp aynı zamanda gezegenimizi koruyan ve belki de kaynakları daha adil bir şekilde dağıtan, daha iyi bir sistem oluşturulmasına yardımcı olacağınızı ümit ediyoruz.

 

 

Yeditepe Üniversitesi Uluslararası Finans Lisans Programı Ocak 2021’ de CFA Institute University Affiliation Programına dahil edilmiştir. Bu programa giriş, potansiyel öğrencilere, işverenlere ve tüm finans piyasalarına Yeditepe Üniversitesi Uluslararası Finans Bölümü ders müfredatının

  • güncel profesyonel uygulamalarla yakından bağlantılı olduğunu,
  • finans alanında başarılı bir kariyer için sağlam bir eğitim verdiğini, ve
  • öğrencilerini, yatırım alanında dünyadaki en saygın ve tanınan Chartered Financial Analyst® unvanını veren CFA sınavlarına hazırlamaya yetkin olduğunu göstermektedir. 

Bu programa katılımla, Yeditepe Üniversitesi Uluslararası Finans Bölümü, her yıl CFA Programı için sınırlı sayıda öğrenci bursu almaya hak kazanmaktadırlar.  Söz konusu öğrenci bursları Yeditepe Üniversitesi’ndeki tüm öğrencilere açık olmakla birlikte öncelik Uluslararası Finans öğrencilerine verilecektir. Daha fazla bilgi için Uluslararası Finans Bölüm Başkanlığı ile irtibata geçebilirsiniz.

► Akademik Programı görmek için tıklayınız

► Program Bilgi Paketini görmek için tıklayınız

Uluslararası Finans Bölümü Nedir?

Her iş faaliyetinde yer alan finans hem ülkemizde hem de dünyada oldukça önemlidir. Teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün önemi artan finans dünyasında analiz yapabilen, ihtiyaçları karşılayan, kaynakları ve parayı verimli şekilde yönetebilecek profesyoneller aranmaktadır. Küreselleşen ve aynı zamanda da rekabetin fazla olduğu finans sektörüne uzman bireyler kazandırmak için Uluslararası Finans bölümümüz ile nitelikli öğrenciler yetiştirmek için çalışıyoruz.

Kamu ya da özel işletmeler, bankalar, banka dışı mali kuruluşlar veya kurumsal yatırımcılar adına finansal piyasaları takip edebilecek ve aynı zamanda bulunduğu kurumu analiz edebilecek finans çalışanlarının değer yaratarak para kazanma konusunda isteği ve aynı zamanda da yeni şeyler keşfetmeye açık olmalıdır.

Uluslararası Finans öğrencisinin bu alanda başarılı olabilmesi için güncel olaylara ilgi duyması ve her şeyi merak etmesi gerekmektedir. Çalışmayı, öğrenmeyi ve olaylara farklı açılardan bakmayı seven öğrencilerin ilgisiz parçalara bir bütün olarak bakması da oldukça önemlidir. Elinde olan değerleri bir araya getirerek gelişeceği bu sektörde mantıklı kararlar alması ve bu kararları alırken de hesaplı risk alması lazımdır. Heyecan duyduğu yeni değişimlere sakince yaklaşan ve bundan zevk alan öğrenciler, okudukları Uluslararası Finans bölümünden başarı ile mezun olacak ve istedikleri kariyer pozisyonlarını yakalayacaktır.

Uluslararası Finans bölümünde okumak için “eşit ağırlık” mezunu olmak gerekmektedir. Ticari Bilimler Fakültesi kapsamındaki bu bölüm için sınav sonrasında göz atacağınız “Uluslararası Finans bölümü sıralama” ile tercihlerinizi gerçekleştirebilir ve siz de Yeditepe Üniversitesi öğrencilerinden biri olabilirsiniz.

Uluslararası Finans Taban Puanları ve Sıralama

Puan Türü

Genel

Kontenjan

Yerleşen

En Düşük

Puan

En Yüksek

Puan

EA-Burslu

 

EA-%50 Burslu

 

 

2

 

10

 

4

 

35

 

359,73381

 

 

 

 

 

 

Uluslararası Finans Bölümü Ücretleri ve Fiyatları

Yeditepe Üniversitesi Ticaret Bilimleri Fakültesi Uluslararası Finans Bölümü 2020/2021 eğitim/öğretim yılı öğrenim ücretleri için bu sayfayı inceleyebilirsiniz.

Uluslararası Finans Burs İmkânları

Her bölümde olduğu gibi Uluslararası Finans bölümü için de Yeditepe Üniversitesi’nin bursları mevcuttur. Bu bölüm için geçerli olan bursları ve kabul şartlarını detaylı incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Yeditepe Üniversitesi'nde Uluslararası Finans Okumak

Yeditepe Üniversitesi Uluslararası Finans bölümü, para ve sermaye piyasalarında faaliyet gösterebilecek yeterlilikte olmanın yanı sıra bu pazardaki sosyoekonomik bağlamı anlayacak bakış açısına sahip olan öğrenciler yetiştirmektedir.

Öğrencilerin; finans, işletme, ekonomi, teknoloji ve sosyal bilimlerin temel alanlarına, teknolojik ve finansal inovasyonlara odaklanarak kariyerlerinde liderlik pozisyonlarına ulaşmalarının amaçlandığı bu bölümde uluslararası finans konusunda tecrübe ve bilgi birikimine sahip akademik kadro ile eğitim verilmektedir.

En son teknolojisi ile donatılmış finans laboratuvarlarımız ile öğrenciler dünya çapında finansal araştırma ve bu pazarda ticaret yapabilmek adına öğrenim görmektedir. Finansal bilgilerin temel ilkeleri üzerine gündemi takip eden ve buna göre ders içeriklerini yenileyen bölümümüz ile öğrencilerimizin yeni bilgilerle donatılmasını amaçlamaktayız.

Finans dünyasında başarılı adımlar atmak için aynı zamanda teknoloji ile de iç içe olmak gerekmektedir. Bu anlamda ileri teknoloji derslerimiz ile bilgisayar programlamadan web geliştirmeye, ERP sistemlerinden lojistik yönetimine kadar birçok alanda dijital bilgiler aktarıyoruz.

Özelleştirilmiş birçok yazılım programının bulunduğu üniversitemizde öğrenciler bu yönde de kendilerini geliştirmeye açık olabilirler. Çift ana dal ve yan dal eğitim programları ile finans bölümü dışında teknoloji ve yazılım dersleri görebilir, meslek hayatına katkı sağlayabilirler. Ticari Bilimler Fakültesi bünyesinde bulunan Uluslararası Finans bölümünün ilişkili diğer bölümler ile bir arada olması öğrencilerin disiplinli çalışmasına da olumlu yönde katkı sağlamaktadır.

Uluslararası düzeyde önem teşkil eden bu bölüm İngilizce eğitimi zorunlu kılmıştır. Sadece iç piyasada değil dünya çapında finans sektörüne hâkim olabilmek için gerekli olan yabancı değil kariyer hayatında da mezunları bir adım öne taşımaktadır.

Yabancı dil aynı zamanda Erasmus vb. öğrenci değişim programlarında da büyük kolaylık sağlamaktadır. Yeni bir eğitim diline alışmanın yanı sıra kısa sürede farklı okullarda okumak, öğrencinin ufkunu genişletmesine neden olmaktadır. Öğrenciler yurt içinde olduğu gibi isterlerse yurt dışında da bu program kapsamında stajlarını tamamlayabilme şansı yakalamaktadır.

Uluslararası Finans Mezunu Ne İş Yapar? Nerelerde Çalışır?

Yeditepe Üniversitesi Uluslararası Finans bölümünden mezun olan öğrencilerin %92’sinin aldığı finans eğitimi ile bir yıl içerisinde iş bulabildiği gözlenmiştir. Bu yüzde; bilgi birikimlerini iyi bir şekilde şirkete yansıtabileceğini ifade eden öğrencilerin yanı sıra staj döneminde bulunduğu firmada kendini kanıtlamış ve okul bitiminde aynı firmada çalışmaya devam etmiş kişilerden de oluşmaktadır.

Uluslararası Finans mezunları birçok farklı sektörde iş bulma imkânına sahiptir. Bu sektörler; şirketlerin finans ve muhasebe bölümleri, sigorta, kurumsal sektör firmaları, portföy yönetim şirketleri, bankacılık, denetim, Devlet Planlama Teşkilatı, Merkez Bankası ve Hazine Müsteşarlığı gibi kamu ve özel firmalardır. Bu görevlerin yanı sıra aldıkları eğitimi geliştiren öğrenciler otomotiv, bilişim, hızlı tüketim maddeleri ve malları, elektrik-elektronik, kimya, lüks ürünler ve mücevherat, pazarlama ve reklamcılık, gıda gibi birçok farklı sektörde de etkin görev alabilirler.

Öğrenciler mezun olduktan sonra kendi firmalarını açmayı da tercih edebilirler. Bunun yanı sıra kamu ya da özel kuruluşlarda çalışmayı seçmeyenler ise kariyerlerini akademik yönde ilerletmek ve kendi bölümünde yer alan öğrencilere daha fazla destek olmak adına çalışmaktadır.

İş olanaklarından bir diğeri ise finans ve dijital dünyayı birleştiren platformladır. Mezunlar; yapay zekâ, Büyük Veri teknolojilerini kullanan Fintech, dijital entegrasyon, iş analitiği ve finansal programların geliştirilmesini sağlayan işletme teknolojileri firmalarında da çalışabilirler.

Uluslararası Finans Bölümünden mezun olduktan sonra bazı öğrencilerimiz finansal iktisat, işletme ve ekonomi gibi alanlarda yüksek lisans yaparak bilgi seviyesini de yükseltmektedir.

Misyonumuz ve Vizyonumuz

Vizyonumuz

Uluslararası Finans Bölümü, dinamik gelişmelerin yaşandığı günümüz finans dünyasında finansal piyasalar, bankalar, banka dışı mali kuruluşlar, kurumsal yatırımcılar ile şirketlerin analizi ve etkin yönetimine katkı sağlamayı hedeflemektedir.

Misyonumuz

Bölüm olarak misyonumuz, uluslararası finans kavramlarını ve tekniklerini iyi bilen uzmanlar yetiştiren ve rekabetin çok yoğun olduğu uluslararası finans dünyasında yöneticilik yapabilmeleri ve karar sürecinde sorumluluk alabilmeleri için gereken yetilerle donatılmalarını sağlayan bir bölüm olmaktır.

Uluslararası Finans Dersleri

Uluslararası Finans Ders Programı sayfasını inceleyerek dersler hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Buradan ilgili sayfaya ulaşabilir ve inceleyebilirsiniz

Öğrenci Değişim Programları

Uluslararası Finans okuyan öğrencilerin, öğrendiklerini dış piyasada da tecrübe etmesi için Öğrenci Değişim Programları uygulanmaktadır. Amerika, Avrupa ve birçok ülkede bulunan üniversiteler ile düzenlenen bu programda, öğrencilerin hem bilgi hem de kültür paylaşımında bulunarak gelişmesi hedeflenmektedir. 

Bologna Süreci

Bologna Süreci, diğer ülkeler ile finans konusunda standartlar oluşturmak ve bu standartların uygulamaya geçirilmesini sağlamak amacıyla yürütülen bir programdır. Bu program kapsamında öğrencilerin sadece bölgesel değil uluslararası alanda da finansın boyutlarını anlaması ve farkındalık sahibi olması hedeflenmektedir.

Çift Ana Dal ve Yan Dal Olanakları

Öğrenciler, Uluslararası Finans bölümü dışında diğer bölümlerden ders alarak da çift ana dal ve yan dal eğitimlerine dahil olabilirler. Çift ana dal; Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri, İşletme, Turizm ve Otel İşletmeciliği, Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık, Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik ve Yönetim Bilişim Sistemleri bölümlerinde yapılabilirken Uluslararası Finans, yan dal için üniversitenin tüm bölümlerine açıktır.

Broşürler

Sıkça Sorulan Sorular

Yeditepe Üniversitesi Uluslararası Finans bölümü hakkında merak edilen tüm sorulara “Sıkça Sorulan Sorular” kısmından ulaşabilirsiniz.