• Türkçe
  • English

MEZUN HİKAYELERİ  ULUSLARARASI FİNANS BÖLÜMÜ


Çağlar Kuzlukluoğlu

Çağlar KUZLUKLUOĞLU

Yeditepe Üniversitesi Ticari Bilimler Fakültesi 

Uluslararası Finans Bölümü (2006-2011)

Merhaba,

Ben Çağlar Kuzlukluoğlu, 2011 yılında üniversitemizden mezun oldum. Mezuniyetimin hemen ardından başladığım profesyonel iş hayatında 4. yılımı dolduruyorum.

Yeditepe Üniversitesi’nde öğrenci olduğum 5 yıl boyunca; Atatürkçü Düşünce Kulübü Yönetim Kurulu Üyeliği,  Atatürkçü Düşünce Kulübü Başkanlığı, Kulüpler Birliği Başkanlığı, Bölüm ve Fakülte Temsilcilkleri görevlerinde bulundum.

Mezun olmama kısa bir süre kala bağımsız denetim sektörünün önde gelen bir şirketinden aldığım teklifi kabul ettim ve iş hayatıma Vergi Bağımsız Denetim – Tam Tasdik ve Birleşme & Satın Alma Süreçleri alanında başladım. 2 yıla yakın sürenin ardından özel bir bankaya Uluslararası Raporlama ve Konsolidasyon Uzmanı olarak transfer oldum. 1.5 yıl sonrasında ise yine aynı bankada Ekonomik Araştırmalar ve Strateji Bölümü’nde “ekonomist” olarak çalışmaya başladım. 2015 yılında uluslararası ekonomi politik alanında yüksek lisansa başladım ve görevime bir bireysel emeklilik şirketinde yine ekonomist olarak devam etmekteyim.

İş yaşamının haricinde, üniversitemiz mezunlar derneği YÜMED’te Denetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmekteyim. Düzenli olarak felsefe atölyelerine, yemek kültürü ve tadım aktivitelerine katılmakla beraber bu konularla ilgili çeşitli internet yayın organlarında denemeler yazmaktayım.


Seda Derya

Seda Derya

Yeditepe Üniversitesi Ticari Bilimler Fakültesi 

Uluslararası Finans Bölümü (2009-2014)

Okumak istediğim Uluslararası Finans Bölümü 2009 yılında ve şuanda da sayılı üniversitelerde vardı. Daha sınava girmeden bütün üniversiteleri araştırmış ve vizyonu ile bana en yakın olan, verdiği eğitimin kalitesi ile Türkiye’de çok önemli bir yere sahip olan Yeditepe Üniversitesi’nde okumaya karar vermiştim. Hayalim gerçek olmuştu, Uluslararası Finans Bölümünü %100 YÖK Bursu ile kazanmıştım. Sunduğu imkânlar düşündüğümden araştırdığımdan daha da sınırsız daha da şaşırtıcıydı. Ders programımızı kendimiz planlayıp, istediğimiz hocadan ders seçebiliyorduk mesela, paket programlar ile sınırlandırılmamıştı eğitimimiz. Biz istediğimizde her türlü eğitimi ve yardımı vermeye hazır hocalarımız vardı. Sosyal anlamda da her isteğe uygun kulüplere girebilme, etkinliklere katılabilme ve bir spor kulübüne üye olup ders zamanı dışındaki boş vakitleri de kaliteli bir şekilde geçirebilme imkânını sağlıyor Yeditepe Üniversitesi. Hazırlığı atlayıp lisans bölümümde eğitime başladıktan 2 yıl sonra not ortalamamın da yüksek olmasıyla beraber Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Bölümü’nde çift anadal programında burslu olarak okumaya başladım. Yeditepe Üniversitesi’nin en güzel yanlarından biri onlarca dilden istediğimizi hem kredili hem de kredisiz alma imkânımızın olması, ben iki bölümümü de aynı anda okurken mezun olana kadar dört kur İspanyolca dersi aldım. Birinci sınıftan Finansbank, MSC Gemi Acenteliği ve Şişe Cam A.Ş. firmalarında staj yapma imkânı buldum. 2014 yılında bursla okumuş olduğum Uluslararası Finans Bölümü’nden Birincilik, çap yaptığım Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Bölümü’nden onur belgesi alarak mezun oldum. 2014 yılında mezun olduktan sonra Yapı Kredi Bankasında Kobi Portföy destek asistanı olarak çalışmaya başladığım kariyerime, 2016 yılında Mersin International Port’ta finansal analist pozisyonunda çalışmaya başlayarak devam ediyorum.

İmkanlar okadar çok ki, siz yeterki başarılı olmaya istekli olun, bütün kapılar önünüze açılacaktır.

En içten teşekkürlerimle...


Simge Ecem Çalışkan 

Yeditepe Üniversitesi Ticari Bilimler Fakültesi 

Uluslararası Finans Bölümü (2012-2016)

2011 yılında ilk tercihim olan Yeditepe Üniversitesi Uluslararası Finans Bölümü’nü tam burslu olarak kazandım. Lisans eğitimimin ikinci yılında Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Bölümü’nde çift anadal programına başladım. Dört yılın sonunda Uluslararası Finans Bölümü’nü bölüm birincisi olarak çift anadal yaptığım Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Bölümü’nü bölüm ikincisi olarak ve aynı zamanda Ticari Bilimler Fakültesi’ni de fakülte ikincisi olarak tamamladım. Uluslararası Finans Bölümü’nü bölüm birincisi olarak bitirdiğim için okulumuz bana tam burslu bir master hakkı tanıdı. 2016 Güz döneminde başladığım Finansal İktisat Master Programı’na şu an devam etmekteyim ve aynı zamanda okulumuzda Araştırma Görevlisi olarak iş hayatımı sürdürmekteyim.


MEZUNLARIMIZA DAİR ANKET SONUÇLARI VE İSTATİSTİKLER

MEZUN ÖĞRENCİLERİMİZİN ÇALIŞTIĞI POZİSYONLAR

MEZUN ÖĞRENCİLERİMİZİN ÇALIŞTIĞI SEKTÖRLER

 

► Uluslararası Finans Bölümü mezunlarının çalıştıkları şirketler ve sektörlerden örnekleri görmek için tıklayınız

 

 

Forms response chart. Question title: Mezun Olduğunuz Bölüm. Number of responses: 376 responses.

Forms response chart. Question title: Mezuniyetinizi takip eden 18 aylık süreçte iş bulabildiniz mi?. Number of responses: 376 responses.

Forms response chart. Question title: Mezuniyetinizden sonraki 18 ay içerisinde herhangi bir yüksek lisans programına ya da mesleki gelişim programına dahil oldunuz mu ? . Number of responses: 376 responses.

Forms response chart. Question title: Kendi şirketinizde / işinizde mi çalışıyorsunuz?. Number of responses: 376 responses.

Forms response chart. Question title: Bir start - up şirketinin kurucusu veya kurucu ortağı mısınız?. Number of responses: 376 responses.